«Віртуальні подорожі Україною» ЛугНАУ тривають!

 Цього разу відправимося до Миколаєва, адже саме там ми можемо відвідати астрономічну обсерваторію, що була заснована в 1821 році, тобто цього року святкує свій 200-річний ювілей. Звісно, це наукова установа, проте відвідати її варто кожному, адже кого з нас не захоплюють зірки, не бентежать таємниці Всесвіту?

Миколаївська обсерваторія — одна з найстаріших обсерваторій Східної Європи, яка була включена до Попереднього списку об'єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО від України. Вона розташована в найвищий точці міста на Спаському кургані – 52 метри над рівнем моря.

Автором проєкту головної будівлі став архітектор Федір Вунш. Першим директором і астрономом Миколаївської обсерваторії став Карл Кнорре, якому на той момент ще не виповнилося й 20 років. Але цю посаду він обіймав цілих півстоліття. Думаємо, буде цікавим той факт, що за допомогою Кнорре в майбутньому були відкриті такі малі планети як Астрея і Флора.

Перші завдання, які стояли перед Миколаївською обсерваторією, були суто практичними – питання навігації, зокрема вимірювати високоточний час, а також картографія. Тепер же сфера її наукових надбань та занять значно ширша. Зокрема, велика увага приділяється визначенню орбіт об’єктів, які можуть становити загрозу нашій планеті. Тут миколаївські астрономи займають провідні позиції у світі. У США є Міжнародний центр малих планет, який збирає інформацію про спостереження малих тіл Сонячної системи, зокрема й всіх потенційно небезпечних об’єктів. Свої дані туди надсилає близько 2000 обсерваторій та окремих спостерігачів з усього світу. Але з них тільки 7 мають індекс «h» (high), тобто високоточний. І одна з них – Миколаївська обсерваторія.

МАО досягла помітних успіхів у галузі астрономічного приладобудування. Так, зокрема, у 1995 році тут було завершено створення автоматичного телескопа – Аксіального меридіанного круга. У 1999 році він увійшов до переліку об'єктів, які становлять національне надбання України. Також у миколаївців є ще одна наукова розробка для спостереження за апаратами супутникового телебачення – радіоінтерферометр. Одна з найбільших європейських фірм, яка супроводжує телекомунікаційні супутники, вже зацікавилася цією ідеєю. Має ця обсерваторія й пропозиції, які зацікавлять Ілона Маска.

Для усіх охочих науковці проводять лекції, а також на території обсерваторії є музей, у якому багато унікальних експонатів. Серед них – колекція високоточних механічних годинників, виготовлених у XVIII-XX століттях відомими світовими майстрами. А у місцевій бібліотеці – 70-тисячне зібрання старовинних книжок. Найстарішим екземплярам – понад 400 років.

Одним словом, Миколаївська астрономічна обсерваторія – місце, яке варто побачити, а потім поділитися своїми фото-, відео- чи просто словесними враженнями з іншими!

Адреса: 54030, вул. Обсерваторна, 1, Миколаїв, Україна.

Розклад роботи:

Пн.-Пт.: 08.30 – 17.00 (перерва на обід 13.00-13.30)

Сб.-Нд.: вихідні

Ми переїжджаємо на новий сайт 😃

Ми переходимо на новий сайт! Робимо його більш зрозумілим і зручними у використанні. Цей процес не швидкий і може зайнятий багато часу. Актуальна інформація вже знаходится на нашому новому порталі. lgnau.edu.ua

English EN Ukrainian UK
Догори